Opavské Slezsko plné zážitků
Informace o turistické kartě a jejich výhodách Zjistit více
calendar 11.11.2022

Oslavy svatého Martina a Svatomartinských vín se letos v Opavě rozprostřou opět do dvou dnů. Pátek 11. listopadu bude patřit Svatomartinským slavnostem, jejichž součástí bude tradiční průvod, ochutnávka mladých vín a zajímavý doprovodný program na Horním náměstí. V sobotu 12. listopadu se budou moci lidé vydat na Svatomartinskou vinnou stezku, která se bude konat již sedmým rokem.

Hlavní program oslav se uskuteční 11. listopadu, kdy vše započne slavnostní fanfárou z ochozu věže Hláska symbolicky v 11 hodin a 11 minut. Ve stejnou dobu se na Horním náměstí započne prodej Svatomartinských vín, nebudou chybět pochutiny z husy nebo třeba opékané sele. Na odpoledne bude připraven již tradiční svatomartinský průvod, kdy se na cestu vydá svatý Martin na bílém koni se svou početnou družinou. Průvod vyjde v 15.30 hodin od Obecního domu a jeho cesta povede nově parkem směrem k opraveným Arkádám, poté přes ulici Čapkova a mezi divadlem a konkatedrálou vyústí na Horním náměstí. Doprovod Martinovi budou dělat folklorní soubory Střediska volné času v Opavě, včetně cimbálové muziky, která zahraje na cestu. Do průvodu jsou zváni všichni občané, protože atmosféra průvodu je vždy ozdobou celých slavností.

Na Horním náměstí přivítá sv. Martina v Opavě primátor Tomáš Navrátil a symbolicky otevřením Svatomartinského vína a přípitkem spolu slavnosti zahájí. Pro návštěvníky bude na náměstí nadále probíhat prodej Svatomartinských vín a občerstvení. A jelikož je víno nápoj ušlechtilý, mohou si lidé vyzvednou skleničku na víno za vratnou kauci 50 Kč ve stánku Opavského Slezska a s touto ochutnávat Svatomartinská vína. Jakmile skleničku vrátí, bude jim záloha navrácena. Je ale možné si skleničku ponechat jako suvenýr.

Na náměstí se můžete těšit na rytířské a pažecí turnaje, hranou pohádku pro děti nebo na projížďky v kočárech s koňmi. K poslechu i tanci zahraje cimbálová muzika a k vidění bude hned několik tanečních vystoupení. Na závěr je připravena bubenická show, do které budou zapojeni také návštěvníci, takže do ukončení slavností v 19 hod. se nikdo nudit nebude.

PROGRAM

11:11 hod. - Slavnostní fanfára z věže Hláska

11:11 hod. - Zahájení prodeje Svatomartinských vín a pochutin na Horním náměstí. V nabídce bude opékané sele a další zabíjačkové pochutiny, husí pochoutky a mnoho dalšího. Součástí budou také další stánky, jako například prodej regionálních produktů (stánek města Opavy) a možnost zapůjčení skleniček k degustaci vín (stánek Opavské Slezsko).

15:30 hod. - Zahájení průvodu od Obecního domu v čele se sv. Martinem a jeho družinou, který zamíří na Horní náměstí. 

15:45 hod. - Přivítání sv. Martina na Horním náměstí v Opavě, slavnostní otevření vína a proslov primátora Statutárního města Opavy

16:00 - 17:30 hod. - Projížďky v kočárech centrem města

16:00 hod. - Cimbálová muzika, včetně vystoupení souborů Střediska volného času Opava

16:30 hod. - Rytířská pohádka nejen pro děti v podání uskupení Arcus Vítkov 

17:10 hod. - Cimbálová muzika, včetně vystoupení souborů Střediska volného času Opava

17:45 hod. - Rytířský a pažecí souboj v podání uskupení Arcus Vítkov

18:15 hod. - Bubenická interaktivní show Kuby Kupčíka, do které budou zapojeni také návštěvníci slavností

19:00 hod. - Ukončení slavností

PROGRAM
Mediální partner

Mediální partner

Mediálním partnerem akce je Opavský a hlučínský deník.

www.opavsky.denik.cz

Svatomartinské slavnosti pomáhají

Zapsaný spolek Opavskem bez bariér chystá v Opavě druhé hřiště pro handicapované děti. Samotné realizaci zatím brání nedostatek financí. Tento projekt získal podporu od města Opavy v Nápadech pro Opavu a v současné době je podporován dalšími organizacemi i jednotlivci.

 

Integrační dětské hřiště, kde by si mohli společně hrát děti zdravé a děti s handicapem, ať už tělesným, mentálním či zrakovým, ale také děti s poruchou autistického spektra, se už zdá být dohledným snem. Hřiště by mělo vzniknout nedaleko školy v opavské Dostojevského ulici. Vaše podpora půjde zpět do města Opavy a především bude věnována místním dětem.

Aby mohl být projekt opravdu zrealizován, obrací se organizátoři také na obyvatele Opavy a okolí, a pro tuto příležitost zřídili veřejnou sbírku. Během Svatomartinských slavností, tak budete mít možnost přispět do označené sbírkové pokladničky libovolnou částku. Tato pokladnička bude umístěna po celý den ve stánku Opavského Slezska. 

 

 

Svatomartinské slavnosti pomáhají
Nezapomeňte na Svatomartinskou vinnou stezku!

Nezapomeňte na Svatomartinskou vinnou stezku!

Na páteční Svatomartinské slavnosti naváže v sobotu 12. listopadu Svatomartinská vinná stezka, kterou si mohou užít návštěvníci z širokého okolí. Ta tradičně nabídne mnoho zastávek napříč celým městem a návštěvníci tak budou moci ochutnat desítky druhů Svatomartinských a mladých vín.
Začátek stezky je plánován od 16 hod. a jistě opět vybídne k setkání se známými ve spojení s příjemnou procházkou Opavou.
 
Více info: www.opavske-slezsko.cz/akce/svatomartinska-vinna-stezka-2022

Minulé ročníky akce

11.11.

Svatomartinské slavnosti 2015

---

Detail akce

11.11.

Svatomartinské slavnosti 2016

---

Detail akce

11.11.

Svatomartinské slavnosti 2017

---

Detail akce

16.11.

Svatomartinské slavnosti 2018

---

Detail akce

08.11.

Svatomartinské slavnosti 2019

---

Detail akce

11.11.

Svatomartinské slavnosti 2020

---

Detail akce

11.11.

Svatomartinské slavnosti 2021

Svátek svatého Martina v Opavě

Detail akce

Bližší informace k akci

Kontakt

Adresa:
Horní náměstí 382/69
Město:
Opava
Telefon:
---

Více informací

Parkování:
Ne
Dostupnost:
Pěšky
Na kole
Vhodné pro:
Děti do 3 let, Seniory, Rodiny s dětmi, Páry, Bezbarierový přístup, Širokou veřejnost
Omezení:
Žádné
Vstupné:
---

Destinace na mapě