Opavské Slezsko plné zážitků
Informace o turistické kartě a jejich výhodách Zjistit více
calendar 08.11.2019

SVATOMARTINSKÁ VINNÁ STEZKA - 8. LISTOPADU 2019

SVATOMARTINSKÉ SLAVNOSTI - 11. LISTOPADU 2019

SVATOMARTINSKÁ VINNÁ STEZKA

Ani letos nepřijdete o Svatomartinskou vinnou stezku, která se letos koná již po páté. Zúčastní se jí 9 prodejců z řad vinoték, kaváren a restaurací. Vyrazit můžete v pátek 8. listopadu od 16 hod. Čeká vás příjemná procházka Opavou, srovnání Svatomartinských vín i setkání se známými.

Zapojené provozovny:

Kavárna Obecního domu, Ostrožná 46, Opava

Restaurace hotelu Iberia, Pekařská 11, Opava

Vinotéka U SUDU, Hrnčířská 13, Opava

Mincovna, Náměstí republiky 17, Opava

Rousey\'s Café, Mezi Trhy 4-6, Opava

Vinotéka U Čárečky, Krnovská 26, Opava

Restaurace KATERAIN, Ratibořská 37, Opava

Naše Vinotéka, Olomoucká 29, Opava

Rest-Café U Přemka, Solná 8, Opava

 

SVATOMARTINSKÉ SLAVNOSTI

Tentokrát na Horním náměstí!

V 11 hodin a 11 minut se přihlásí trubači z věže Hlásky a letošní Svatomartinské slavnosti budou oficiálně zahájeny. V tento čas začne na Horním náměstí také program, budou zde připraveny stánky se Svatomartinským vínem. Návštěvníci si mohou vyzvednou skleničku na víno za vratnou kauci 50 Kč a s touto ochutnávat Svatomartinská vína. Jakmile skleničku vrátí, bude jim záloha navrácena. Je ale možné si skleničku ponechat jako suvenýr. Pro návštěvníky budou připraveny také pochutiny, které ladí právě s mladým vínem. Těšit se můžete na nabídku prodejců Slezský grunt a U tří Jabloní, jež jsou oba držiteli certifikátu OPAVSKÉ SLEZSKO regionální produkt ©.

Dalším bodem programu bude svatomartinský průvod, to se v 15:30 hod. vydá na cestu sv. Martin na bílém koni se svou družinou. Průvod projde od Obecního domu přes Ostrožnou ulici až na Horní náměstí. Vše na povoze doprovodí svými nástroji cimbálová muzika, která dokreslí celou atmosféru slavností. Do průvodu zveme také občany, aby sv. Martina doprovodili. Každý rok je průvod ozdobou celých slavností.

Na Horním náměstí bude sv. Martin přivítán primátorem statutárního města Opavy Tomášem Navrátilem a uskuteční se symbolické otevření Svatomartinského vína. Cimbálová muzika bude pokračovat ve hraní a těšit se můžete také na několik vystoupení. Pro děti budou od 16 hod. připraveny projížďky v kočárech.

Odpolední program zajišťuje Středisko volného času Opava:

16.00 - 17.00 hod. = soubor Úsměv a cimbálová muzika ZUŠ

17.00 - 17.30 hod. = cimbálová muzika Gizdi

17.30 - 18.30 hod. = soubory Vrtek, Ischias a cimbálová muzika Gizdi

18:30 - 19.00 hod. = cimbálová muzika Gizdi

Svatomartinská vinná stezka a Svatomartinské slavnosti

Oslavy svatého Martina a Svatomartinských vín se letos v Opavě rozprostřou do dvou dnů – v pátek 8. listopadu se budou moci lidé vydat na Svatomartinskou vinnou stezku, v pondělí 11. listopadu přijede do slezské metropole svatý Martin na bílém koni a lahodná vína přiveze na Horní náměstí.

Že jste slyšeli, že ta správná Svatomartinská vína nesmí být otevřena dřív než na svátek Martina? Ano, máte pravdu, ovšem vinařský fond, který má na Svatomartinské víno ochrannou známku, letos vyhověl přání vinařů a restauratérů a rozhodl o možnosti prodávat Svatomartinská vína již s předstihem tří dnů. „Zájem o Svatomartinská vína rok od roku roste, a proto jsme se rozhodli uspořádat vinnou stezku hned první den, kdy je to možné,“ sdělil za pořadatele Jan Černý z destinačního managementu Opavské Slezsko. Vinná stezka začne v pátek v 16 hodin. „Návštěvníci mohou libovolně procházet zapojenými provozovnami a k tomu ochutnávat Svatomartinská vína, od kterých se v letošním roce očekává vyšší kvalita, neboť Vinařský fond podruhé v historii sáhnul ke zvýšení nároků na minimální kvalitu vín,” dodal Jan Černý.

Hlavní oslavy svátku svatého Martina budou ale samozřejmě i nadále probíhat 11. listopadu. Oslavy začnou v 11 hodin a 11 minut slavnostní fanfárou, která zazní z ochozu věže Hlásky. „Ve stejnou dobu se na Horním náměstí započne také prodej Svatomartinských vín a pochutin, které s vínem lahodí. Na odpoledne bude připraven již tradiční svatomartinský průvod, kdy se na cestu vydá svatý Martin na bílém koni se svou početnou družinou,” vysvětlil organizátor Jan Černý. Průvod vyjde v 15.30 hodin od Obecního domu přes Ostrožnou ulici a zamíří na Horní náměstí. Doprovod Martinovi budou dělat folklorní soubory Střediska volné času v Opavě, včetně cimbálové muziky, která zahraje na cestu. „Do průvodu zveme všechny občany, zážitek je to nejen pro děti a atmosféra je vždy úžasná,” doplnil Jan Černý.

Na Horním náměstí přivítá sv. Martina v Opavě primátor Tomáš Navrátil a symbolicky otevřením Svatomartinského vína a přípitkem slavnosti zahájí. Na náměstí bude nadále probíhat prodej vín a občerstvení, k poslechu i tanci zahraje cimbálová muzika a k vidění bude hned několik vystoupení. Děti mohou využít krátkých projížděk v kočáru, které začnou v 16 hodin.

 

Minulé ročníky akce

11.11.

Svatomartinské slavnosti 2015

---

Detail akce

11.11.

Svatomartinské slavnosti 2016

---

Detail akce

11.11.

Svatomartinské slavnosti 2017

---

Detail akce

16.11.

Svatomartinské slavnosti 2018

---

Detail akce

Bližší informace k akci

Kontakt

Adresa:
Horní náměstí 69
Město:
Opava
Telefon:
---
E-mail:
Web:
Facebook:

Více informací

Parkování:
Ano
Dostupnost:
Pěšky
Autem
Na kole
Autobusem
Vlakem
Vhodné pro:
Děti do 3 let, Seniory, Rodiny s dětmi, Páry, Bezbarierový přístup, Širokou veřejnost
Omezení:
Žádné
Vstupné:
---

Destinace na mapě