Opavské Slezsko plné zážitků
Informace o turistické kartě a jejich výhodách Zjistit více
calendar 11.11.2017

Připíjet si jedenáctého listopadu Svatomartinským vínem bylo zvykem už na dvoře císaře Josefa II. V tento den totiž vinařům, kteří hospodařili u větších sedláků, končila služba. Její pokračování na další rok dojednávali právě při skleničce prvního vína z podzimní sklizně a nad hutnými pokrmy z pečené husy a koláči.

Svatomartinská Opava 11. listopadu 2017

Gastronomický svátek čeká na všechny příznivce v den svátku Martina. Opavské Slezsko ve spolupráci se statutárním městem Opava připravilo Svatomartinské slavnosti.

Tentokrát na Dolním náměstí!

I letos se můžete těšit na svatomartinský průvod v čele se sv. Martinem na bílém koni a jeho početnou družinou. Průvod vyjde v 10:45 hod. opět od Obecního domu a letos zamíří na Dolní náměstí, kde bude program pokračovat. Doprovod mu budou dělat rytíř ve zbroji, dva koňské povozy , členové folklorních souborů Úsměv, Vrtek a Ischias z Opavy. Na koňský povoz usedne cimbálová muzika Gizdi, která všem zahraje na cestu. Do průvodu jsou zváni také občané, aby svatého Martina doprovodili. Atmosféra, která se takto vytvoří, je ozdobou celých slavností a zážitek to bude jistě nejen pro děti. Vycházíme v : 10:45

V 11 hodin a 11 minut bude symbolicky otevřena první láhev Svatomartinského vína a slavnosti tak budou oficiálně zahájeny. Pro návštěvníky bude na Dolním náměstí přichystán stánek s nabídkou Svatomartinských vín, takže se k slavnostnímu přípitku mohou přidat, nebo si víno vychutnat později s přáteli. Těšit se také mohou na stánky s pochutinami, které ladí právě s tímto mladým vínem: lokše, husí rilettes, kaldoun, chléb s paštikou, domácí koláčky a mnoho dalšího.

Doprovodný program zajistí výše zmíněné soubory a cimbálová muzika. Nejen děti se mohou těšit na projížďky v kočárech. Součástí programu bude řemeslný jarmark a farmářské trhy, které budou probíhat již od ranních hodin.

Svatomartinská vinná stezka

Až si užijete na Dolním náměstí program Svatomartinských slavností, ochutnáte Svatomartinské víno a okusíte svatomartinské dobroty, připravili jsme pro dospělé návštěvníky pokračování. V 16 hodin se také otevřou provozovny, které nabídnou rovněž Svatomartinská nebo mladá vína. Vy tak můžete absolvovat již známou Opavskou vinnou stezku, tentokrát na téma Svatomartinské. Bavte se s přáteli a ochutnejte letošní mladá vína.

Zapojené provozovny do Svatomartinské vinné stezky:

Gastrocentrum SLU, Hradecká 17

Evžen Jazz Café Club, Beethovenova 2

Bar Myslivna, Masarykova 34

Vinotéka U SUDU, Hrnčířská 13

Květ lotosu, Hrnčířská 9

U Labužníka, Hrnčířská 14

Rousey´s Cafe, Mezi Trhy 6

Mincovna, Náměstí republiky 17

Víno & Destiláty, U Fortny 10

Vinotéka U Čárečky, Krnovská 26

Vinotéka U SUDU, Ratibořská 36

 

Zachyťte v sobotu 11. listopadu atmosféru Svatomartinské vinné stezky a fotografii umístěte na svůj facebook s označením #opavskavinnastezka

Nejzajímavější odměníme vínem

Minulé ročníky akce

11.11.

Svatomartinské slavnosti 2015

---

Detail akce

11.11.

Svatomartinské slavnosti 2016

---

Detail akce

Bližší informace k akci

Kontakt

Adresa:
Horní náměstí 69
Město:
Opava
Telefon:
---
E-mail:
Web:
Facebook:

Více informací

Parkování:
Ano
Dostupnost:
Pěšky
Autem
Na kole
Autobusem
Vlakem
Vhodné pro:
Děti do 3 let, Seniory, Rodiny s dětmi, Páry, Bezbarierový přístup, Širokou veřejnost
Omezení:
Žádné
Vstupné:
---

Destinace na mapě