Opavské Slezsko plné zážitků
Informace o turistické kartě a jejich výhodách Zjistit více
calendar 11.11.2016

Připíjet si jedenáctého listopadu Svatomartinským vínem bylo zvykem už na dvoře císaře Josefa II. V tento den totiž vinařům, kteří hospodařili u větších sedláků, končila služba. Její pokračování na další rok dojednávali právě při skleničce prvního vína z podzimní sklizně a nad hutnými pokrmy z pečené husy a koláči.

Svatomartinská Opava

Gastronomický svátek čeká na všechny příznivce v den svátku Martina. Opavské Slezsko ve spolupráci se statutárním městem Opava a Slezskou univerzitou v Opavě připravilo Svatomartinské slavnosti. Projekt vznikl za podpory Vinařského fondu, Vína z Moravy, vína z Čech a Víno na dotek.

V 11 hodin a 11 minut se přihlásí trubači z věže Hlásky a Svatomartinské slavnosti budou oficiálně zahájeny. V tento čas začne na Horním náměstí také program, bude zde připraven stánek se Svatomartinským vínem, kdy se o kvalitní nabídku postarají studenti ULGAT Slezské univerzity v Opavě. Pro návštěvníky budou připraveny také pochutiny, které ladí právě s mladým vínem. Těšit se můžete na speciality, jako jsou husí rilettes s nakládanou zeleninou a focacciou, chléb s husí paštikou a meruňkovou marmeládou, husí kaldoun, lokše s povidly a mandlemi, lokše s domácími škvarky, zelný salát nebo domácí koláče. To vše v podání kuchařů z Mlýnu vodníka Slámy.

Dalším bodem programu bude svatomartinský průvod, kdy se po 15 hodině vydá na cestu sv. Martin na bílém koni se svou družinou. Průvod projde od Obecního domu přes Ostrožnou ulici až na Horní náměstí. Vše na povoze doprovodí svými nástroji cimbálová muzika Kubalovci, která dokreslí celou atmosféru slavností. Do průvodu zveme také občany, aby sv. Martina doprovodili. Minulý rok vytvořili úžasnou kulisu a průvod byl ozdobou celých slavností.

Na Horním náměstí bude sv. Martin přivítán zástupci statutárního města a uskuteční se symbolické otevření Svatomartinského vína. Poté zůstane na návštěvnících, kde si slavnosti užijí. Na Horním náměstí budou otevřeny až do 18 hodiny zmíněné stánky, které využijí především dospělí. Na děti jsme však nezapomněli. Připraveny budou projížďky v kočáru s poníky a na bryčce mohou absolvovat okružní jízdu centrem.

Svatomartinská vinná stezka

V 16 hodin se také otevřou provozovny, které nabídnou rovněž Svatomartinská nebo mladá vína. Lidé tak můžou absolvovat již známou Opavskou vinnou stezku, tentokrát na téma Svatomartinské.

SOUTĚŽ:

pošlete selfie vystihující atmosféru vinné stezky a vyhrajte zajímavé ceny! Vyhrát můžete poukaz v hodnotě 500 Kč do restaurace v Mlýně vodníka Slámy, popřípadě láhve Svatomartinského vína. Fotku zašlete na e-mail: dm@opavske-slezsko.cz, předmět: Svatomartinské slavnosti

V rámci Svatomartinských slavností se zapojí také restaurace, které nabídnou sváteční svatomartinskou tabuli. Seznam provozoven je částečným výčtem, kde můžete tyto speciality ochutnat. Restaurace stále přibývají, podle toho, kdy se přihlásí.

CAFÉ RESTAURANT MINCOVNA (hotel Koruna) - Opava

GASTROCENTRUM SLU - Opava

RESTAURACE U TŘÍ JABLONÍ - Opava

RISTORANTE UNO - Opava

MLÝN VODNÍKA SLÁMY - Háj ve Slezsku - Lhota

MOTOREST R11 - Brumovice - Schrochovice

PENZION U KNOPPA - Opava

HOTEL IBERIA - Opava

PANSKÝ MLÝN - Opava

RESTAURACE SPLIT - Opava

HOTEL KATHAREIN - Opava

RESTAURACE U SOUDU - Opava

RESTAURACE KD NA RYBNÍČKU - Opava

RESTAURACE SLEZSKÁ SIESTA - Chlebičov

RESTAURACE STŘEDOVĚKÉ PIVNÍ SKLEPY - Opava

HOSPODA SLEZSKÝ GRUNT - Háj ve Slezsku - Smolkov

SPORTOVNÍ KOMPLEX BULY ARÉNA - Kravaře - Kouty

HOTEL BELARIA - Hradec nad Moravicí

 

Sledujte nás také na facebooku opavskeslezsko.

Minulé ročníky akce

11.11.

Svatomartinské slavnosti 2015

---

Detail akce

Bližší informace k akci

Kontakt

Adresa:
Horní náměstí 69
Město:
Opava
Telefon:
---
E-mail:
Web:
Facebook:

Více informací

Parkování:
Ano
Dostupnost:
Pěšky
Autem
Na kole
Autobusem
Vlakem
Vhodné pro:
Děti do 3 let, Seniory, Rodiny s dětmi, Páry, Bezbarierový přístup, Širokou veřejnost
Omezení:
Žádné
Vstupné:
---

Destinace na mapě