Opavské Slezsko plné zážitků
Informace o turistické kartě a jejich výhodách Zjistit více
calendar 11.11.2021

Svatý Martin zavítá do Opavy

Svatomartinské slavnosti

Oslavy svatého Martina a Svatomartinských vín se letos v Opavě rozprostřou do dvou dnů. Ve čtvrtek 11. listopadu přijede do slezské metropole svatý Martin, který přiveze lahodná vína na Horní náměstí. Součástí dne bude rovněž svatomartinský průvod a doprovodný program. V pátek 12. listopadu se budou moci lidé vydat na Svatomartinskou vinnou stezku, která se bude konat již šestým rokem.

Hlavní program oslav se uskuteční 11. listopadu, kdy vše započne slavnostní fanfárou z ochozu věže Hláska symbolicky v 11 hodin a 11 minut. „Ve stejnou dobu se na Horním náměstí rozjede prodej Svatomartinských vín a pochutin, které s vínem lahodí. Na odpoledne bude připraven již tradiční svatomartinský průvod, kdy se na cestu vydá svatý Martin na bílém koni se svou početnou družinou,” vysvětlil Jan Černý, ředitel turistické oblasti Opavské Slezsko. Průvod vyjde v 15.30 hodin od Obecního domu přes Ostrožnou ulici a zamíří na Horní náměstí. Doprovod Martinovi budou dělat folklorní soubory Střediska volné času v Opavě, včetně cimbálové muziky, která zahraje na cestu. „Do průvodu zveme všechny občany, protože atmosféra průvodu je vždy ozdobou celých slavností,” doplnil Jan Černý.

Na Horním náměstí přivítá sv. Martina v Opavě primátor Tomáš Navrátil a symbolicky otevřením Svatomartinského vína a přípitkem spolu slavnosti zahájí. “Pro návštěvníky bude na náměstí nadále probíhat prodej vín a občerstvení. A jelikož je víno nápoj ušlechtilý, mohou si lidé vyzvednou skleničku na víno za vratnou kauci 50 Kč ve stánku Opavského Slezska a s touto ochutnávat Svatomartinská vína. Jakmile skleničku vrátí, bude jim záloha navrácena. Je ale možné si skleničku ponechat jako suvenýr,” doplnila informace Eva Sůrová, vedoucí Turistického informačního centra Opava. K vidění bude ohňová show, rytířské souboje, k poslechu i tanci zahraje cimbálová muzika a k vidění bude hned několik vystoupení, takže do ukončení slavností v 19 hod. se nikdo nudit nebude. 

 

Svatomartinská vinná stezka

V pátek 12. listopadu budou slavnosti pokračovat pro zájemce z širokého okolí Svatomartinskou vinnou stezkou. Ta tradičně nabídne mnoho zastávek napříč celým městem a návštěvníci tak budou moci ochutnat desítky druhů Svatomartinských a mladých vín. Začátek stezky je plánován od 16 hod. a jistě opět vybídne k setkání se známými ve spojení s příjemnou procházkou Opavou.

Více informací a zapojené subjekty naleznete během měsíce listopadu na stránkách www.opavske-slezsko.cz

 

Program slavností 11.11. na Horním náměstí

11:11 hod. - Slavnostní fanfára z věže Hláska

11:11 hod. - Zahájení prodejte Svatomartinských vín a pochutin na Horním náměstí. Součástí budou také další stánky, jako například prodej regionálních produktů (stánek města Opavy) a možnost zapůjčení skleniček k degustaci vín (stánek Opavské Slezsko).

15:30 hod. - Zahájení průvodu od Obecního domu v čele se sv. Martinem a jeho družinou. 

15:45 hod. - přivítání sv. Martina na Horním náměstí v Opavě, slavnostní otevření vína a proslov primátora Statutárního města Opavy

16:00 hod. - Cimbálová muzika Gizdi, včetně vystoupení souborů Střediska volného času Opava

16:45 hod. - Rytířský a pažecí souboj, dále hraná pohádka nejen pro děti - uskupení Arcus Vítkov

17:45 hod. - Ohňová show

18:15 hod. - Cimbálová muzika Gizdi, včetně vystoupení souborů Střediska volného času Opava

 

Program slavností 11.11. na Horním náměstí
Mediální partner akce

Mediální partner akce

Mediálním partnerem akce je Opavský a hlučínský deník

www.opavsky.denik.cz

Minulé ročníky akce

11.11.

Svatomartinské slavnosti 2015

---

Detail akce

11.11.

Svatomartinské slavnosti 2016

---

Detail akce

11.11.

Svatomartinské slavnosti 2017

---

Detail akce

16.11.

Svatomartinské slavnosti 2018

---

Detail akce

08.11.

Svatomartinské slavnosti 2019

---

Detail akce

Bližší informace k akci

Kontakt

Adresa:
Horní nám. 69
Město:
Opava
Telefon:
775305593

Více informací

Parkování:
Ne
Dostupnost:
Pěšky
Na kole
Autobusem
Vlakem
Vhodné pro:
Seniory, Rodiny s dětmi, Páry, Bezbarierový přístup, Širokou veřejnost
Omezení:
Žádné
Vstupné:
---

Destinace na mapě