Krajina břidlice se rozprostírá v oblasti Budišovska, Vítkovska a Oderska, zasahuje tak do dvou turistických oblastí. Vyrazte na cestu po naučných stezkách, které vás důmyslně provedou všemi místy poznamenanými těžbou břidlice. Na této volně přístupné přírodní expozici o celkové délce téměř 60 km si prohlédnete staré břidlicové haldy, štoly, lomy a další související stavby. Ačkoliv od září roku 2010 definitivně skončila těžba břidlice v celé oblasti Nízkého Jeseníku, zůstává tato hornina typická pro Opavsko a neměla by být zapomenuta. I proto, že ji stále můžeme najít na významných stavbách v celé České republice, například na střeše Národního divadla.
Krajina kamene a vody, kytek a stromů
V dolinách i na kopcích se lesknou hladiny jezírek zatopených lomů, mnohdy s průzračnou vodou, jindy zarostlé řasou, ukrývající nesčetné druhy vodních živočichů. Krása a zvláštnost pozorovatelná v každém pohledu je často dílem přírody skloubeným s dílem člověka. Jednou z největších zvláštností Nízkého Jeseníku je tajemství země. Hlubinné břidlicové doly – dílo člověka, které vznikalo po dobu několika staletí.
Krajina s naučnými stezkami
Hlavní spojovací a naučnou síť tvoří Břidlicová stezka s centrem v Budišově nad Budišovkou, která přibližuje převážně dobývání břidlice a prochází mnoha krásnými lokalitami bývalé těžby. Další na ni navazující stezky najdete v Zálužné, Vítkově a Odrách. Páteřní síť je značena bílými rozcestníky s popisem. Přivedou vás ke starým štolám, břidlicovým lomům, technickým památkám a na krásná přírodní zákoutí. Všechny trasy naučné stezky Krajiny břidlice najdete na www.mapy.cz a jejich podrobný popis na www.krajinabridlice.cz.
Je na co se těšit
V současné době můžete navštívit Muzeum břidlice v Budišově nad Budišovkou a na Vítkovsku bude opět otevřeno Imaginárium břidlice v Mokřínkách s novými úpravami expozice. Poklady hlubin země vydá Raabova štola v Zálužném, nebo Flascharův důl u Oder. K pěším i cyklo výletům jsou připraveny všechny naučné stezky. V průběhu roku připravujeme otevření nové rozhledny Halaška na kopci Kopřivná u Budišova nad Budišovkou. Jméno ponese podle budišovského rodáka a astronoma F. K. Hašky.