Opavské Slezsko plné zážitků
Informace o turistické kartě a jejich výhodách Zjistit více

Svatomartinské slavnosti

Oslavy svatého Martina a Svatomartinských vín se letos v Opavě rozprostřou do dvou dnů. Ve čtvrtek 11. listopadu přijede do slezské metropole svatý Martin, který přiveze lahodná vína na Horní náměstí. Součástí dne bude rovněž svatomartinský průvod a doprovodný program. V pátek 12. listopadu se budou moci lidé vydat na Svatomartinskou vinnou stezku, která se bude konat již šestým rokem.

Hlavní program oslav se uskuteční 11. listopadu, kdy vše započne slavnostní fanfárou z ochozu věže Hláska symbolicky v 11 hodin a 11 minut. „Ve stejnou dobu se na Horním náměstí rozjede prodej Svatomartinských vín a pochutin, které s vínem lahodí. Na odpoledne bude připraven již tradiční svatomartinský průvod, kdy se na cestu vydá svatý Martin na bílém koni se svou početnou družinou,” vysvětlil Jan Černý, ředitel turistické oblasti Opavské Slezsko. Průvod vyjde v 15.30 hodin od Obecního domu přes Ostrožnou ulici a zamíří na Horní náměstí. Doprovod Martinovi budou dělat folklorní soubory Střediska volné času v Opavě, včetně cimbálové muziky, která zahraje na cestu. „Do průvodu zveme všechny občany, protože atmosféra průvodu je vždy ozdobou celých slavností,” doplnil Jan Černý.

Na Horním náměstí přivítá sv. Martina v Opavě primátor Tomáš Navrátil a symbolicky otevřením Svatomartinského vína a přípitkem spolu slavnosti zahájí. “Pro návštěvníky bude na náměstí nadále probíhat prodej vín a občerstvení. A jelikož je víno nápoj ušlechtilý, mohou si lidé vyzvednou skleničku na víno za vratnou kauci 50 Kč ve stánku Opavského Slezska a s touto ochutnávat Svatomartinská vína. Jakmile skleničku vrátí, bude jim záloha navrácena. Je ale možné si skleničku ponechat jako suvenýr,” doplnila informace Eva Sůrová, vedoucí Turistického informačního centra Opava. Na náměstí se můžete těšit na ohňovou show, rytířský a pažecí turnaj, loupežnickou pohádku pro děti. K poslechu i tanci zahraje cimbálová muzika a k vidění bude hned několik tanečních vystoupení, takže do ukončení slavností v 19 hod. se nikdo nudit nebude. 

Svatomartinská vinná stezka

V pátek 12. listopadu budou slavnosti pokračovat pro zájemce z širokého okolí Svatomartinskou vinnou stezkou. Ta tradičně nabídne mnoho zastávek napříč celým městem a návštěvníci tak budou moci ochutnat desítky druhů Svatomartinských a mladých vín. Začátek stezky je plánován od 16 hod. a jistě opět vybídne k setkání se známými ve spojení s příjemnou procházkou Opavou.

Více informací a zapojené subjekty naleznete během měsíce listopadu na stránkách www.opavske-slezsko.cz