Opavské Slezsko plné zážitků
Informace o turistické kartě a jejich výhodách Zjistit více

Okruh započneme u restaurace Zelený jelen na nám. Svobody v Opavě. Přejedeme do Městských sadů, kde se podél řeky napojíme na cyklostezku č. 55, které se přezdívá Slezská magistrála. Po 11,5 km se nacházíme u muzea Slezský venkov v Holasovicích. Toto muzeum je lokalizováno v areálu bývalé zemědělské usedlosti a dokumentuje typický venkovský život Slezanů ve 20. století. Důraz je kladen zejména na období 1. republiky. Můžeme zde nalézt expozice dobového bydlení, přípravy a skladování potravin nebo domácích prací. Ve stodole je možné zhlédnout zemědělské stroje a polní nářadí, v kůlně je pro změnu umístěna kovárna, stolařská dílna aj. Ovšem tím nejstarším objektem je zřejmě sýpka z 18. století, která je památkově chráněná. Vstupné činí jen 70 Kč / dospělý nebo 50 Kč / zlevněný, otevřeno je od května do září po předchozí domluvě v jakýkoliv čas.

Muzeum Slezský venkov

Pokračujeme dále 6,5 km po cyklostezce č. 6164 až k rozhledně Šibenice, která se nachází ve Stěbořicích. Tato rozhledna je speciální v tom, že byla původně postavena jako dělostřelecká tvrz. Postavena byla během 2. světové války, avšak nikoli celá, jen její podzemí. Dokončena byla až v roce 2019, a spolu s rozhlednou se na místě nachází i vojenské cvičiště a mini muzeum věnující se výstavbě bunkrů v oblasti Opavy. Rozhledna je otevřená od května do září a vstupné je zdarma. 

Rozhledna Šibenice

Po 4 kilometrech se pomocí cyklostezky č. 6166 dostáváme k dalšímu cíli, což je Arboretum Nový Dvůr. Jeho historie sahá do začátku 20. století, kdy se tehdejší majitel Quido Riedel rozhodl, že k místnímu zámečku postaví i unikátní park v anglickém stylu. Hned po prvních měsících hospodaření se v Novém Dvoře objevily první exotické květiny. Netrvalo dlouho a sbírka se rozrostla o dalších 500 druhů domácích i cizokrajných dřevin. Samotné Arboretum bylo založeno v roce 1958 jako součást Slezského zemského muzea. V roce 1971 byla také otevřena skleníková expozice subtropických a tropických rostlin. V současnosti je v parku možno vidět přes 7000 exemplářů z celého světa. Vstupné je 60 Kč / dospělý a 30 Kč / zlevněný, otevřeno je každý den od dubna až do září od 8:00 – 18:00 hod.

Arboretum Nový Dvůr

Poslední zastávkou, která je od posledního bodu vzdálená 4 km je restaurace Pivovar ve Stěbořicích. Historie tohoto místa sahá do roku 1745, kdy tu byl vystaven pivovar, který byl v provozu až do roku 1913. V roce 2014 byl odkoupen celý areál s cílem vrátit se k původním tradicím. Momentálně se zde kromě restaurace se dvěma kuželkovými dráhami a salonkem nachází i útulný penzion. Kuchyně se specializuje na hovězí maso z plemene Piemontese, chovaného v podhůří Jeseníků.