Opavské Slezsko plné zážitků
Informace o turistické kartě a jejich výhodách Zjistit více

Venkovské areály, ve kterých se snoubí krása přírody s činností člověka. Okouzlí vás, odpočinete si, načerpáte sílu a dáte si něco dobrého – regionálního na zub.

Počátek cyklovýletu je vždy město Opava. Na výběr máte ze tří areálů, případně můžete vybírat i podle obtížnosti výletu.

Výlet do Panského mlýna


obtížnost nízká

Tento výlet je velice vhodný zejména pro rodiny s malými dětmi, případně pro začínající cyklisty. Trasa jízdy na kole není náročná, také není velmi dlouhá a téměř po celou dobu vede po cyklostezce. Délka trasy je pouhých šest kilometrů a doba jízdy činí maximálně čtyřicet pět minut. Rovněž stoupání v průběhu této trasy je zcela nepatrné.

Popis areálu:

Panský mlýn je minipivovar s restaurací na okraji města Opavy. Je obklopen poli a nedaleko něj teče řeka Moravice. Areál mlýna je tvořen souborem malebných hospodářských a obytných budov. Mlýn se může chlubit výrobou vlastního lahodného piva ve zdejším pivovaru, přípravou venkovských pokrmů v místní restauraci a penzionem, který hostům nabízí příjemné ubytování v přírodě.

Mezi další služby, jež tento areál poskytuje, patří také rybolov. V místní sádce si lze chytit pstruhy. V rámci rybolovu Panský mlýn také nabízí možnost vykuchaní pstruha na místě. Půjčené prutů a dalšího nezbytného vybavení je samozřejmostí. Velmi oblíbenou službou, která je využívána zejména v době letních měsíců, je pořádání svateb přímo v areálu. Panský mlýn umožňuje snoubencům prožít svůj velký den v romantickém prostředí uprostřed přírody. Svatební obřad je zde nejčastěji uskutečňován na místní rozlehlé louce. Pro svatební hostinu a následné oslavy je zde k dispozici krásný salon, jeho kapacita je v rozmezí 50-120 hostů. Ukončení svatebního dne areál umožňuje v již zmíněném penzionu. V současné době je zde k dispozici deset dvoulůžkových pokojů s možností přistýlek.

Svatby však nejsou jedinými událostmi, které je zde možno pořádat. V nabídce služeb je také realizace firemních večírků či rodinných událostí v rámci kterých lze využít také možnost zahrát si bowling. Na své si přijdou i rodiny s dětmi, které chtějí strávit den v přírodě. V areálu se nachází dětské hřiště, nafukovací trampolína a drobné občerstvení
či osvěžení, jež nabízí místní venkovní bufet.

Panský mlýn

Načtěte si trasu do svého chytrého telefonu:

Návrh itineráře:

 1. 10:00 Odjezd z Opavy na kole do Panského mlýna
 2. 10:45 Příjezd do Panského mlýna
 3. 10:45-11:00 uzamčení kol, hygienický přestávka
 4. 11:00 Zapůjčení prutů a dalšího vybavení pro rybolov
 5. 11:15-12:15 Rybaření
 6. 12:15 Odnos úlovků k vykuchání a upečení do místního bufetu
 7. 13:15 Konzumace pstruhů k obědu
 8. 14:30 Ochutnání regionálních dezertů v místní restauraci
 9. 15:30-17:30 Rodiče – odpočinek v přírodě, možnost ochutnání místního piva, děti – využití aktivit v areálu (dětské hřiště, nafukovací trampolína)
 10. 17:30 Odjezd zpět do Opavy

Výlet do Mlýna vodníka Slámy

obtížnost střední

Tento výlet doporučujeme z hlediska náročnosti cesty jak pro rodiny se staršími dětmi tak i pro ty s dětmi mladšími. Tato trasa je dlouhá zhruba patnáct kilometrů a doba jízdy činí asi hodinu a čtvrt. U zkušenějších cyklistů i méně. Převýšení na trase je zanedbatelné, téměř žádné.

Popis areálu:

Mlýn vodníka Slámy se nachází v klidné obci Lhota nedaleko města Opavy. Zdejší krajina a rozloha areálu představuje ideální místo pro relaxaci a zábavu. Jedním z největších lákadel areálu je zdejší restaurace. Ta se chlubí nejen přípravou chutných regionálních pokrmů, ale také spoluprací se zahraničními kuchaři, jejichž národní menu čas od času přenášejí do místní kuchyně. Mlýn vodníka Slámy se také může pyšnit výrobou tradičních pochutin místního venkova. V nabídce můžeme nalézt například domácí cibulovou marmeládu, paštiku či sádlo se škvarky. Všechny tyto pochutiny lze na místě zakoupit a vychutnat si je v pohodlí domova.


V areálu se nachází několik možností ubytování. Hosté se mohou ubytovat v Havlíčkově domě, Konírně či v penzionu. Všechny budovy poskytují ubytování v pokojích, kterých je zde celkem deset. Každý pokoj má svůj osobitý styl a jsou barevně rozlišeny. Všechny mají však jedno společné, jsou zařízeny v tradičním venkovském stylu. V ceně pokojů je také bohatá snídaně. Aktivit, jež Mlýn vodníka Slámy poskytuje, je spousta. Každý si zde přijde na své. Hned u vstupu se nachází Muzeum mlynářství. Expozice muzea je tvořena ukázkami předmětů nezbytných pro mlynářskou práci, původními plány mlýny, dobovými fotografiemi či různými modely mlýnů. Po prohlídku muzea si můžete například
prohlédnou bylinkovou zahrádku, projet se na lodičkách, užít si oběd v přírodě formou pikniku, opéct si špekáčky u splavu, prohlédnout si zvířátka v minizoo či si užít vyjížďku na koni. Mlýn také nabízí k zapůjčení několik venkovních společenských her jako je kupříkladu kroket. Pro děti je zde dřevěné hřiště plné skluzavek, houpaček a prolézaček.
Součástí areálu je také naučná stezka, která dává zájemcům možnost seznámit se s pověstmi areálu. Stezka obsahuje celkem tři trasy: stezku kolem vody, cestu obilí do mlýna a pohádkovou cestu.


Oblíbenou službou je zde pořádání svateb. Tým zaměstnanců se postará o vše od naplánování přesné podoby dne až po koordinaci přímo v den svatby. Mimo pořádání svateb nabízí mlýn také možnosti pořádání oslav, firemních večírků nebo pobytové tábory pro děti. Páry potom velice rady využívají možnosti degustačního menu. To je realizováno venku v přírodě, skládá se ze čtyř chodů a také zahrnuje pozornost podniku.

Mlýn vodníka Slámy

Načtěte si trasu do svého chytrého telefonu:

Návrh itineráře:

 1. 9:00 Odjezd z Opavy na kole do Mlýna vodníka Slámy
 2. 10:15 Příjezd do Mlýna vodníka Slámy
 3. 10:15-10:30 Uzamčení kol, hygienická přestávka
 4. 10:30 -11:30 Prohlídka minizoo a konírny
 5. 11:30-13:00 Oběd v místní restauraci – ochutnání regionálních pokrmů
 6. 13:00-14:00 Plavba lodičkou na rybníku
 7. 14:15-15:15 Střílení z luku
 8. 15:15-16:00 Rodiče – odpočinek v přírodě, možnost projít se bylinkovou zahrádkou, děti – využití dětského hřiště v areálu
 9. 16:00-16:30 Svačina, hygienická přestávka
 10. 16:30 Odjezd zpět do Opavy

Výlet do Davidova mlýna

obtížnost pokročilá

Ze všech tří navrhovaných výletů je trasa tohoto výletu nejnáročnější a nejdelší. Její celková délka činí necelých třicet kilometrů a doba jízdy se pohybuje, jak již vyplývá z harmonogramu výletu, kolem dvou a půl hodin. Maximální stoupání v průběhu této trasy je asi 350 metrů, přičemž nejvyšší jednorázové stoupání je zhruba 250 metrů.
Rovněž trasa nevede po celou dobu jen po cyklostezkách, ale také po hlavních silnicích. Z těchto důvodů bych variantu tohoto výletu volila spíše pro rodiny se staršími dětmi nebo pro pokročilejší a zkušenější cyklisty.

Popis areálu:

Davidův mlýn ve Slezsku se nachází v malebném údolí řeky Moravice zhruba 25 kilometrů od města Opavy, konkrétně ve Starých Těchanovicích. Příroda obklopující areál nabízí turistům horské štíty, hluboké strže či kopečky, které poskytují překrásné výhledy na okolní krajinu. V okolí Davidova mlýna se také nachází břidličná stezka, která umožňuje lidem poznat zdejší oblast s bohatou historií těžby břidlice. Rovněž místní čerstvý vzduch, čistý voda, ticho a klid představují ideální podmínky k příjemně stráveným dnům.


Samotný areál poskytuje několik různých služeb a možností využití volného času. Z možností místního stravování lze jmenovat například restauraci Vážka, ve které místní kuchaři připravují zejména rybí pokrmy. Avšak na své si přijdou i milovníci ostatních druhů masa. Pravidelně jsou do jídelního lístku zahrnovány i sezónní speciality jako jsou
zvěřinové hody, husí hody či velikonoční menu. Občerstvit se je možné také v místním bufetu či letním baru. Oblíbené je také zdejší pivo Mlynář. Hojně využívanou službou jsou rovněž pikniky v přírodě. Davidův mlýn poskytuje několik variant piknikového menu, která jsou doplněna také různými druhy nádobí, jež budete potřebovat. Pokud se rozhodnete této služby využít, budete obdarováni košem plných dobrot, piknikovou dekou a také Vám budou doporučena vhodná místa ke stravování v přírodě. Z ubytovacích možností Davidův mlýn nabízí penzion s kapacitou sedmdesáti hostů. Ubytovat se lze v šestnácti dvoulůžkových pokojích a šesti apartmánech. Všechny pokoje jsou vybaveny vlastním sociálním zařízením, wi-fi připojením a televizorem. Do vyšších pater penzionu vede výtah a celý penzion je adaptován pro neomezený pohyb imobilních osob.


Pro aktivní využití volného času je zde připraveno několik možností. Oblíbenou aktivitou dětí je lanové centrum, dospělí naopak rádi využívají možnost zahrát si putting golf. V areálu se také nachází keramická dílna a pořádají se zde různé kreativní kurzy. Samozřejmostí je možnost rybolovu. K této aktivitě jsou zde k dispozici tři různě velké rybníky. Udici, kbelík na úlovek a další vybavení je zde možné zapůjčit. Naopak pro hosty, jež preferují spíše relaxační formu odpočinku poskytuje Davidův mlýn možnost využití sauny, masáží a různých wellness procedur.

Davidův mlýn

Načtěte si trasu do svého chytrého telefonu:

Návrh itineráře:

 1. 8:00 Odjezd z Opavy na kole do Davidova mlýna
 2. 10:30 Příjezd do Davidova mlýna
 3. 10:30-10:45 Uzamčení kol, hygienická přestávka
 4. 10:45-11:45 – Využití místní lanové dráhy pro děti
 5. 11:45 Oběd v místní restauraci – ochutnání regionálních pokrmů
 6. 13:00 – 15:00 Hraní putting golfu
 7. 15:00-15:30 Svačina, hygienická přestávka
 8. 15:30 Odjezd zpět do Opavy