Opavské Slezsko plné zážitků
Informace o turistické kartě a jejich výhodách Zjistit více

FOTOGRAFICKÁ SOUTĚŽ za nejkrásnějšími výhledy Opavského Slezska

Rádi fotíte? Tak pro Vás máme jedinečnou příležitost zachytit krásy rozhleden či vyhlídek v Opavském Slezsku prostřednictvím fotografií. 

Základní informace:

Tato soutěž je úzce spjata s rozhlednami a vyhlídkami v Opavském Slezsku, jelikož z nich můžeme pozorovat krásy Opavska z výšek. Spočívá v tom, že navštívíte alespoň jednu rozhlednu/vyhlídku ze seznamu. Fotografii můžete pořídit několika způsoby, například: fotografii rozhledny, sebe na rozhledně, její přilehlé okolí nebo výhled z rozhledny. Poté tuto fotografii sdílejte na svých sociálních sítích, jako je Instagram či Facebook. Přidejte #krasyopavskazvysek, místo rozhledny či vyhlídky a do popisku označte @opavskeslezsko. V případě, že sociální sítě nevyužíváte, tak fotografii pošlete na email: foto.rozhledny@seznam.cz. Tato soutěž bude probíhat od 1. 7. 2023 do 30. 9. 2023.

.


Mapa

.

Seznam rozhleden a vyhlídek, které jsou do soutěže zapojeny:

1. Rozhledna Šibenice

Tato rozhledna se nachází 4 km od nedaleké obce Stěbořice na kopci Šibenice, kde měla před 2. světovou válkou vzniknout obrovská pevnost, která se však nestihla vybudovat. Na základě této historie zde stojí rozhledna, která je postavena v duchu prvorepublikových bunkrů. Celková výška rozhledny je 12,7 metrů. Okolo rozhledny se nachází netradiční vojenské dětské hřiště, informační panely o tvrzi, linii či osobnosti Jana Kubiše. Provozní doba rozhledny je odlišná v závislosti na daném měsíci. Na tuto rozhlednu se lze dostat autem, jelikož se 250 metrů od rozhledny nachází místo s možností parkování zdarma. Také je možnost se zde dostavit autobusem, zastávka se nachází v obci Březová, která je od rozhledny vzdálená 650 metrů. V období letních prázdnin je rozhledna přístupná denně, a to od 9:00-12:00/13:00-18:00.

2. Rozhledna Šance

Rozhledna Šance se nachází v obci Jakubčovice. Její výška je 15,5 metrů. Nedaleko od rozhledny se nachází vojenské obranné šance, které jsou postaveny po Slezských válkách v období 18. století. Díky tomu je odvozen i samotný název rozhledny Šance. V těsné blízkosti rozhledny se nachází sluneční lázně, což je soubor pěti dřevěných lehátek na podestě se zavětřením. Toto místo je určeno především pro návštěvníky, kteří si zde chtějí užít výhled na okolí a chvíli odpočinku. Také se u rozhledny nachází ohniště, kde si můžeme upéct něco dobrého na zub. Pro návštěvníky rozhledny je zde možnost bezplatného parkování, které se nachází na hlavní ulici u vodojemu. Od rozhledny je to 650 metrů. Rozhledna je přístupná celoročně a vstup je zcela zdarma.

3. Rozhledna Staré Těchanovice

Tato rozhledna je postavena v obci Staré Těchanovice, která se nachází nedaleko vodní přehrady Kružberk. Je vysoká 12 metrů a byla postavena v roce 2018. Z rozhledny můžeme pozorovat krásy okolí jako je například Kružberk, bývalou sopku Velký Roudný, Jeseníky a další krásná místa. Je přístupná celoročně a bezplatně. V její těsné blízkosti jsou umístěny sluneční lázně jako jsou i u rozhledny Šance v Jakubčovicích. Nejbližší označené parkování je parkoviště v Davidově mlýně, které je od rozhledny vzdálené 3 kilometry. Do obce Staré Těchanovice se můžeme dostat i autobusem, zastávka je od rozhledny vzdálená 620 metrů.

4. Rozhledna Halaška

Tuto úchvatnou ocelovou rozhlednu najdeme v obci Budišov nad Budišovkou. Její název byl odvozen od budišovského rodáka, fyzika, matematika a astronoma Františka Ignáce Halašky. Se svými 30 metry se řadí mezi nejvyšší rozhlednu v turistické oblasti Opavské Slezsko. Rozhledna byla je otevřena od roku 2021 a byla postavena v rámci přeshraničního projektu Silesianka. Parkoviště najdeme v obci Budišov nad Budišovkou a je od rozhledny vzdálené 3 km. Rozhledna je přístupná celoročně a vstup je zcela zdarma.

5. Rozhledna Sosnová

Jedná se o sedmipatrovou dřevěnou rozhlednu na Anenském vrchu, která byla postavena v roce 2018 u obce Sosnová. Její výška je 25 metrů. Z vyhlídkového ochozu můžeme pozorovat tamní krásy okolí, a dokonce můžeme spatřit i vrchol Pradědu.  Nalezneme zde i zastřešené odpočívadlo s posezením. Rozhledna je přístupná celoročně a vstup je zcela zdarma.

6. Ptačí pozorovatelna u Kozmic

Tato ptačí pozorovatelna se pyšní tím, že je vybudována v okolí nivních luk. Nalezneme zde mnoho druhů ptactva, žab a hmyzu. Vyhlídka je umístěna hluboko v území a její výška je 7 metrů. Z ochozu máme možnost sledovat faunu a flóru, která v sobě ukrývá tajemné kouzlo. Toto kouzelné místo se nachází mezi Opavou a Hlučínem. Parkoviště se nachází v obci Dolní Benešov, které je vzdálené od pozorovatelny 2,6 km. Rozhledna je přístupná celoročně a vstup je zcela zdarma.

7. Vyhlídka Vršovice

Vyhlídka Vršovice se nachází kousek nad stejnojmennou obcí Vršovice. Nalezneme zde zvoničku, bylinkovou zahrádku a Kapli Marie Sedmibolestné. Výhled z vyhlídky nás uchvátí, jelikož zde můžeme pozorovat krásy pohled na krajinu a město Opavu, které je vzdálené asi 10 km, budeme mít jako na dlani. I děti si zde přijdou na své, jelikož je v okolí několik závěsných houpaček. Vyhlídka je přístupná celoročně a vstup je zcela zdarma.

8. Bezručova vyhlídka

Jak už z názvu této vyhlídky vyplývá, je tato rozhledna pojmenována po významném opavském rodákovi a básníkovi Petru Bezruči. Tuto vyhlídku nalezneme v obci Hradec nad Moravicí, a to v přilehlých zámeckém parku. Z vyhlídkového ochozu je nádherný výhled na zámecký areál, Hradec nad Moravicí, Branku u Opavy, Opavu, a dokonce i Polsko. Pro návštěvníky zámku tak i vyhlídky je těsně u vstupu do areálu placené parkoviště. Vyhlídka je přístupná celoročně a vstup je zcela zdarma.

9. Vyhlídková věž Vikštejn

Tato vyhlídková věž je součástí zříceniny hradu Vikštejn, který byl vybudován v období 13. století asi 5 km od nynějšího města Vítkov. Z vyhlídky si můžete prohlížet krásný výhled na okolí. Díky návštěvě této vyhlídky můžete dále prozkoumávat hradby a objevovat temná zákoutí této zříceniny. Vyhlídka je přístupná celoročně a vstup je zcela zdarma.

10. Radniční věž Hláska

Radniční věž, takzvaná Hláska, se řadí mezi dominanty města Opavy. Najdeme ji v centru města a sídlí v ní Magistrát města Opavy a také kavárna. Její výška je 60 metrů. Původní věž byla dřevěná, ta však byla smetena vichřicí. Proto se v 17. století postavila věž nová, ovšem však jako zděná budova. Vstupy na radniční věž jsou omezené a probíhají pouze každou sobotu. Vstupy na radniční věž jsou omezené a probíhají pouze v sobotu. Pro výstupy na věž je nezbytné si zakoupit vstupenku, jejíž cena je 40 Kč a snížené vstupné je 20 Kč – pro mládež do 15 let, ZTP, ZTP-P.


Všeobecné podmínky:

  • Tato soutěž bude určena pro všechny, kdo rádi fotí.
  • Zapojením se do soutěže se účastník zavazuje k souhlasu všeobecných podmínek.  
  • Účastník zároveň poskytuje Opavskému Slezsku souhlas s bezplatným publikováním svých fotografií v tiskové nebo elektronické podobě v rámci soutěže v různých médiích a různými formami. 
  • Účastník prohlašuje, že je autorem zaslaných fotografií a že má souhlas osob se zveřejněním fotografií, na kterých jsou zachyceny. 
  • Opavské Slezsko si vyhrazuje právo pozměnit nebo upravit pravidla soutěže či soutěž pozastavit a v krajních případech i odvolat, a to pouze v případě, nastanou-li závažné a mimořádné okolnosti zásadním způsobem bránící řádnému průběhu soutěže. 
  • Na výhru v soutěži nebude právní nárok. 
  • Pořízené fotografie nesmí obsahovat hanobení rasy nebo etnické skupiny, násilí nebo budou svým obsahem hrubé či sprosté. 
  • Soutěžící uděluje Opavskému Slezsku souhlas se zpracováním osobních údajů. Poskytnutí údajů je podmínkou účasti v soutěži.

Vyhodnocení:

1) Fotografie vyhodnotí porota během prvního týdne v říjnu, která následně vybere 20 nejlepších fotografií z toho 3 vítězné.

2) O výhře budou autoři informování prostřednictvím e-mailu nebo přes sociální sítě, na které fotografie zveřejnili. 

3) Odměny soutěžícím budou předány individuálně po domluvě.

Odměny:

Celkem bude vybráno 20 nejlepších fotografií, jejíchž autoři budou odměněni Turistickou kartou s platností do 31. 12. 2023. 

Autoři tří vítězných fotografií budou navíc odměněni i balíčkem regionálních produktů.