Opavské Slezsko plné zážitků
Informace o turistické kartě a jejich výhodách Zjistit více
calendar 11.11.2023

Oslavy svatého Martina a Svatomartinských vín se letos v Opavě uskuteční v sobotu 11. listopadu. Dolní náměstí bude celý den patřit Svatomartinským slavnostem, jejichž součástí bude tradiční průvod, ochutnávka mladých vín a bohatý doprovodný program. V podvečer a večer bude program pokračovat Svatomartinskou stezkou, kde můžete ochutnat další skvělá vína letošního roku. 

 

Slavnosti odstartuje tradiční svatomartinský průvod, kdy se do čela opět postaví sv. Martin na nádherné bílé klisně jménem Rima. Průvod doplní rytíři, družina v historických kostýmech a hudebníci. “Věříme opět v hojnou účast obyvatel Opavy a širokého okolí, neboť průvod je opravdu ozdobou celých slavností”, vyslovuje přání Richard Lichnovský, vedoucí oddělení kanceláře primátora. Start průvodu je naplánován na 10:30 dopoledne od Obecního domu a povede přes Arkády, kolem divadla až na Dolní náměstí. 

 

V 11 hodin a 11 minut zazní slavnostní fanfáry, které odstartují program na Dolním náměstí. Zda se sv. Martin přijde i první sníh není jasné, rozhodně ale do Opavy přiveze první mladé víno letošního roku. Uvítání sv. Martina a úvodního slova se ujme primátor města Opavy Tomáš Navrátil. Václav Koloničný, děkan při konkatedrále Nanebevzetí Panny Marie, zase žehnání Svatomartinského vína.

 

Na náměstí se můžete těšit na celodenní program, který zaujme celou rodinu i širokou veřejnost. Šermířská vystoupení a hry, pohádka, dílničky, fotokoutek, tematické malování na obličej či projížďky na povozech s koňmi je jen krátkou pozvánkou pro děti. Vystoupení cimbálové muziky, tanečky a závěrečná ohňová show se bude líbit jistě všem. 

 

Pro návštěvníky bude na náměstí po celý den probíhat prodej Svatomartinských vín a občerstvení, které lahodí s tímto vínem. “Nebudou chybět pochutiny z husy nebo třeba opékané sele. A jelikož je víno nápoj ušlechtilý, mohou si lidé vyzvednou skleničku na víno za vratnou kauci 50 Kč ve stánku Opavského Slezska a s touto ochutnávat Svatomartinská vína. Jakmile skleničku vrátí, bude jim záloha navrácena. Je ale možné si skleničku ponechat jako suvenýr”, upřesňuje za Opavské Slezsko Jan Černý.

 

Na slavnosti bude plynule navazovat další ročník Svatomartinské stezky, která odstartuje v 16 hod. a vy se tak můžete procházet Opavou a nachutnat další mladá a Svatomartinská vína. 

 

Program Svatomartinských slavností

10:30 hod. - Začátek Svatomartinského průvodu od Obecního domu

11:11 hod. - Slavnostní fanfára z věže Hláska

11:11 hod. - Zahájení slavností a přivítání sv. Martina, úvodní slovo primátora města Opavy Tomáše Navrátila, žehnání vína děkanem při konkatedrále Nanebevzetí Panny Marie Václavem Koloničným

11:11 hod. - Zahájení prodeje Svatomartinských vín a pochutin na Dolním náměstí. Možnost zapůjčení skleniček k degustaci vín (stánek Opavské Slezsko).

11:30 - 12:30 hod. - Projížďky v kočárech centrem města

11:30 hod. - Cimbálová muzika, včetně vystoupení souborů Střediska volného času Opava

12:00 hod. - Renesanční tance v podání spolku Rytíři Svatého grálu

12:25 hod. - Balada o sv. Martinovi v podání Střediska volného času Opava

13:00 hod. - Cimbálová muzika, včetně vystoupení souborů Střediska volného času Opava

13:45 hod. - Šerm po lehku v podání spolku Rytíři Svatého grálu

14:15 hod. - Cimbálová muzika, včetně vystoupení souborů Střediska volného času Opava

14:50 hod. - Svatomartinská pohádka v podání Střediska volného času Opava

15:30 hod. - Gotické tance v podání spolku Rytíři Svatého grálu

16:00 hod. - Balada o sv. Martinovi v podání Střediska volného času Opava

16:30 hod. - Šerm ve zbrojích v podání spolku Rytíři Svatého grálu

17:00 hod. - Cimbálová muzika

17:40 hod. - Ohňová show v podání spolku Rytíři Svatého grálu

18:00 hod. - Ukončení slavností

 

DALŠÍ PROGRAM

10:00 - 16:00 hod. - Komentované prohlídky Konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie (bez rezervace)

16:00 - 21:00 hod. - Svatomartinská stezka (navazující program v zapojených provozovnách)

 

Program Svatomartinských slavností
Nezapomeňte na Svatomartinskou vinnou stezku!

Nezapomeňte na Svatomartinskou vinnou stezku!

Součástí programu Svatomartinských slavností je letos také Svatomartinská stezka, která plynule na slavnosti naváže. Takže v sobotu 11. listopadu si Svatomartinských vín opravdu užijete do sytosti.
 
Svatomartinskou vinnou stezku si mohou užijí návštěvníci z širokého okolí. Ta tradičně nabídne mnoho zastávek napříč celým městem a návštěvníci tak budou moci ochutnat desítky druhů Svatomartinských a mladých vín. 
 
Začátek stezky je plánován od 16 hod. a jistě opět vybídne k setkání se známými ve spojení s příjemnou procházkou Opavou.
 
Více info: ZDE

Bližší informace k akci

Kontakt

Adresa:
Dolní náměstí
Město:
Opava
Telefon:
---
E-mail:

Více informací

Parkování:
Ne
Dostupnost:
Pěšky
Na kole
Autobusem
Vlakem
Vhodné pro:
Děti do 3 let, Seniory, Rodiny s dětmi, Páry, Bezbarierový přístup, Širokou veřejnost
Omezení:
Žádné
Vstupné:
---

Destinace na mapě