Opavské Slezsko plné zážitků
Informace o turistické kartě a jejich výhodách Zjistit více

Krajina břidlice se rozprostírá v oblasti Budišovska, Vítkovska a Oderska, zasahuje tak do dvou turistických oblastí. Vyrazte na cestu po naučných stezkách, které vás důmyslně provedou všemi místy poznamenanými těžbou břidlice. Na této volně přístupné přírodní expozici o celkové délce téměř 60 km si prohlédnete staré břidlicové haldy, štoly, lomy a další související stavby. Ačkoliv od září roku 2010 definitivně skončila těžba břidlice v celé oblasti Nízkého Jeseníku, zůstává tato hornina typická pro Opavsko a neměla by být zapomenuta. I proto, že ji stále můžeme najít na významných stavbách v celé České republice, například na střeše Národního divadla.

 

 

Krajina kamene a vody, kytek a stromů

V dolinách i na kopcích se lesknou hladiny jezírek zatopených lomů, mnohdy s průzračnou vodou, jindy zarostlé řasou, ukrývající nesčetné druhy vodních živočichů. Krása a zvláštnost pozorovatelná v každém pohledu je často dílem přírody skloubeným s dílem člověka. Jednou z největších zvláštností Nízkého Jeseníku je tajemství země. Hlubinné břidlicové doly – dílo člověka, které vznikalo po dobu několika staletí.

 

Krajina kamene a vody, kytek a stromů
Krajina s naučnými stezkami

Krajina s naučnými stezkami

Hlavní spojovací a naučnou síť tvoří Břidlicová stezka s centrem v Budišově nad Budišovkou, která přibližuje převážně dobývání břidlice a prochází mnoha krásnými lokalitami bývalé těžby. Další na ni navazující stezky najdete v Zálužné, Vítkově a Odrách. Páteřní síť je značena bílými rozcestníky s popisem. Přivedou vás ke starým štolám, břidlicovým lomům, technickým památkám a na krásná přírodní zákoutí. Všechny trasy naučné stezky Krajiny břidlice najdete na www.mapy.cz a jejich podrobný popis na www.krajinabridlice.cz.

Je na co se těšit

V současné době můžete navštívit Muzeum břidlice v Budišově nad Budišovkou a na Vítkovsku bude opět otevřeno Imaginárium břidlice v Mokřínkách s novými úpravami expozice. Poklady hlubin země vydá Raabova štola v Zálužném, nebo Flascharův důl u Oder. K pěším i cyklo výletům jsou připraveny všechny naučné stezky. V průběhu roku připravujeme otevření nové rozhledny Halaška na kopci Kopřivná u Budišova nad Budišovkou. Jméno ponese podle budišovského rodáka a astronoma F. K. Hašky. 

Je na co se těšit

Nezapomeňte také na Další skvělé výlety

Arboretum Nový Dvůr

ARBORETUM NOVý DVůR

Údolí Moravice

ÚDOLí MORAVICE

Žimrovický splav

ŽIMROVICKý SPLAV

Muzeum břidlice

MUZEUM BřIDLICE

Objevte tajemství Krajiny břidlice

Bližší informace k výletu

Kontakt

Adresa:
Město:
Telefon:
E-mail:
Facebook:

Více informací

Možnost parkování:
Ano
Dostupnost:
Pěšky
Autem
Na kole
Autobusem
Vhodné pro:
Děti do 3 let, Seniory, Rodiny s dětmi, Páry, Širokou veřejnost
Omezení:
Žádné
Vstupné:
Ne

Destinace na mapě